Trasa prohlídky

Labyrint chodeb, sklepů a studní vede pod celým historickým jádrem města Plzně a jeho celková délka je 13 km.

Prohlídkový okruh, které absolvujete, je dlouhý téměř 800 metrů a prochází v hloubce 9 až 10 metrů pod povrchem. Po celou dobu prohlídky je nutné používat bezpečnostní helmu, kterou Vám zapůjčíme.

 

PLZEŇSKÉ HISTORICKÉ PODZEMÍ ZA SVITU BATEREK

Od 23. do 31. vbřezna budete mít opět jedinečnou možnost navštívit v 16 hodin speciální prohlídku Plzeňského historického podzemí za svitu baterek, která bude rozšířena o zcela nový podzemní úsek.

Právě k letošnímu desátému výročí jsme se rozhodli rozšířit trasu o další autentičtější část a celé podzemní chodby tak budete mít možnost projít takřka potmě. Stanete se objeviteli sklepního labyrintu jen s baterkou a představíme vám historii vzniku plzeňského podzemí ve středověku a v současném moderním světě. Máte se na co těšit!

 

Vstup na prohlídku

Na prohlídku Plzeňského historického podzemí se od 1.dubna 2009 vstupuje z budovy Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici 6. Zde si na recepci zakoupíte vstupenku a společně s průvodcem se vydáte na trasu. Aktuální časy prohlídek zjistíte zde >>

Lednice

Prohlídka začíná v takzvané lednici, která sloužila k uložení ledu. Lednice byla součástí důmyslného systému sklepů právovárečných domů – byla položena ve vyšším patře sklepů a odtud voda z tajícího ledu stékala do nižších prostor spilek a ležáckých sklepů a ochlazovala je.

Labyrint chodeb

Podzemní prostory byly budovány s výstavbou prvních měšťanských domů ihned po založení města, tedy od konce 13. století. Poslední části podzemního systému byly vyhloubeny v 18. století. Sklepy byly původně budovány k udržování potravin. Neméně důležité bylo využití zdejšího podzemního systému pro výrobu piva. Ve sklepech právovárečných domů pivo kvasilo, zrálo a skladovalo se.

Studny a jímky

Dalším důležitým využitím podzemí byl přístup k vodě, respektive ke studním a jímkám. Původně jich zde bylo 360. Vy během prohlídky uvidíte 20 studní a jímek.

Podzemí jako součást opevňovacího systému města

Postupem času byly sklepní prostory rozšiřovány a prohlubovány a někde vznikaly až tři patra vzájemně propojených sklepů. Podzemní systém se tak stal součástí obranného systému města v dobách válek, bojů a nepokojů. Podzemní chodby tehdy sloužily nejen jako bezpečné skladiště potravin a útočiště pro obyvatele Plzně, ale byly také využívány jako komunikační trasy.

Život středověkých Plzeňanů

Díky archeologickým nálezům z podzemních chodeb, studní a jímek, se během prohlídky seznámíte s každodenním životem středověkých obyvatel města Plzně. Poznáte, jak se stravovali či jaké nádobí k přípravě a podávání jídla používali nebo jakými řemesly se živili.

Vodárenská věž

Historická vodárna města Plzně z první poloviny 16.století je významnou technickou památkou a nejlépe zachovaným objektem svého druhu v Čechách. Můžete si zde prohlédnout zbytky čerpacího stroje z roku 1847. Uvidíte i komory pro vodní sloupy, přítokové štoly pro pohon stroje a repliku vodního kola pohánějícího vodní stroje. Vodárenská věž byla také součástí hradebního obranného systému, protože byla zapojena do okruhu parkánové hradby.

Závěr prohlídky a ochutnávka piva

Prohlídka končí zpět v budově Pivovarského muzea. Pokud jste starší 18 let, dostanete na závěr prohlídky pivenku, kterou můžete směnit za 0,3l piva Pilsner Urquell v restauracích Na SpilceU Salzmannů nebo v šenku Na Parkánu .

Na pivenku mají nárok pouze návštěvníci starší 18 let, protože v souladu se zákonem o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi č. 37/1989 Sb. mladistvým do 18 let alkohol nepodáváme.

Dárková prodejna

Před odchodem určitě nesmíte minout Dárkovou prodejnu na dvoře Pivovarského muzea, kde můžete nakoupit dárky pro sebe i své blízké.

Užitečné odkazy

16.08.2011

Restaurace v Plzni

Šenk Na Parkánu

16.08.2011

Hotely a ubytování v Plzni

Courtyard Marriott

16.08.2011

Město Plzeň

Visit Plzeň

16.08.2011

Plzeňský kraj

logo-turisturaj